wspomaganie kierownicy

wspomaganie kierownicy

Postprzez doodek66 wtorek, 20 października 2009, 08:54

wczoraj przed wyjazdem z pracy kontrolka EPS nie zgasła - nie włączyło się wspomaganie po odpaleniu auta. Przekręciłem kluczyk w pozycję off i znów odpaliłem auto - wspomaganie załączyło się. Wszystko co elektryczne jest narażone na awarie ale bardziej zastanowiła mnie sprawa tego, na ile nawet nie bezawaryjne, tylko sprawnie działajace jest nasze wspomaganie. Czy np. w trakcie jazdy jakiś "spadek napięcia" nie spowoduje niestabilności pracy wspomagania
jeżdżę tym co mam
piszę co uważam za słuszne
doodek66
Starszy Klubowicz

Silnik: 1.6 126KM
Alternatywna marka: sweter V 1.9 TDI
Wersja: Czeska

google adsense
Google

Re: wspomaganie kierownicy

Postprzez Pinokio wtorek, 20 października 2009, 09:39

Znajomy miał zaniki wspomaganie w seicento, raz mało nie miał kolizji jak padło na skrzyżowaniu w czasie skręcania. Mechanicy kombinowali, mlaskali sprawdzali kabelki i nic. Ja mu mówię sprawdź klemy na akumulatorze. Sprawdził, były zaśniedziałe, szczególnie plusowa (kto ją kiedy odkręca) wyczyścił i zaniki zniknęły. Małe napięcie i instalacja wariowała :) Może sprawdź mocowanie klem ?? Już tu na forum był opisywany przypadek luźnych klem. Ja jeździłem kilka tysiecy km z niedomknietą pokrywą od bezpieczników w komorze silnika - po szukaniu przyczyny palenia sie kontrolki poduchy zapomnieli zamknąc.
Pinokio
Swojak

Silnik: 1.4 109KM
Alternatywna marka: FIAT, Neoplan
Wersja: Koreańska

Postprzez doodek66 wtorek, 20 października 2009, 10:17

oglądałem i luzy mocowań i połączeń wykluczyłem. Ale ciekawostka jest spora, bo to pierwsze auto, któym jeżdżę ,a w którym wspomoaganie nie włączyło się (pomijam auta, w których nie włączyło się bo go nie ma :lol: )
jeżdżę tym co mam
piszę co uważam za słuszne
doodek66
Starszy Klubowicz

Alternatywna marka: sweter V 1.9 TDI

Postprzez rafostry wtorek, 20 października 2009, 12:10

Poprzednio jeździłem Fiatem Punto - też ze wspomaganiem elektrycznym. Raz wspomaganie wyłączyło mi się samo przy zmianie oleju. Po wymianie wsiadam do auta zapalam silnik i nie mogę pokręcić kierownica - pali się kontrolka od wspomagania. Mowie gościowi ze coś wspomaganie nie działa, a on ze czasami w tak się zdarza i trzeba akumulator odłączyć. Po odłączeniu i podłączeniu było OK.
Po kilku bezproblemowych wymianach oleju, jeszcze tylko raz miałem taki wypadek. Ciekawe czy w naszych hultajach tez wystarczy odłączyć akumulator.
i30cw, 1.6 DOHC CVVT 126 KM, Seasons ESP (Comfort +ESP), Steel Gray (9A)
Benzyniak jest jak kobieta. Trzeba dać mu się rozkręcić, a będzie z chęcią szczytował na wysokich obrotach
TD jest jak facet: trochę potryska (do cylindrów), poszarpie i... spać.
rafostry
Weteran

Postprzez Draco wtorek, 20 października 2009, 16:23

Miałem takie objawy w Skodzie z elektrycznym wspomaganiem TRW. Po odpaleniu wspomaganie nie działało i po restarcie samochodu znów działało. Potem zdażało się, że w trakcie jazdy przestawało działać i albo wracało do normalnej pracy albo trzeba było się na chwilę zatrzymać i wyłączyć silnik. Objawy nasilały się aż do momentu, kiedy padła pompa wspomagania i trzeba było ją wymienić.

W ASO po podłączeniu do kompa powinni mieć w historii kod błędu i stwierdzić jaka była przyczyna.
Obrazek Obrazek
Draco
Starszy Klubowicz

Postprzez Krzysztof798 środa, 26 maja 2010, 21:07

Dzis, w czasie dosc wolnej jazdy (na 3 biegu, kolo 1700 rpm) wlaczyla sie czerwona kontrolka EPS i wspomaganie kierownicy przestalo dzialac . Przejechalem jeszcze jakies 300 m i sie zatrzymalem. Naprawde ciezko skrecac bez wspomagania.
Po zgaszeniu silnika i zaraz jego uruchomieniu, wszystko wrocilo do normy, kontrolka sie wiecej nie zaswiecila. Czy ktos juz mial taki przypadkek i czy to sie moze powtorzyc. Bo boje sie co bedzie, kiedy to sie stanie jak bede jechal 150 kph.
Autko ma ponad 10 tys km.
1,6 CRDi; 90 KM; classic plus; listopad 2009; stone black 9F.
Krzysztof798
Starszy Klubowicz

Silnik: 1.6 CRDi 90KM

Postprzez sopel środa, 26 maja 2010, 21:10

Jedź do serwisu to raz, a dwa bez wspomagania też da się jeździć, ileż to różnych aut bez wspomagania jeździ po drogach.
Obrazek
sopel
Swojak

Silnik: 1.6 CRDi 115KM

Postprzez Draco czwartek, 27 maja 2010, 10:11

Ale auta bez wspomagania mają inne przełożenie kirownicy. Jeśli w aucie z wbudowanym wspomaganiem ono nawali, to nie dość że działa dużo ciężej niż w aucie bez, to jeszcze kręcąc kierownicę trzeba pokonywać opory niedziałających mechanizmów wspomagania.

Pierwsze wrażenie jest takie, że kierownica się zablokowała i nie da się jej ruszyć. Trzeba naprawdę dużego wysiłku, żeby nią kręcić. (szczególnie na postoju)
Jazda w takim stanie jest możliwa, ale do bezpiecznych nie należy.
Obrazek Obrazek
Draco
Starszy Klubowicz

Postprzez hultaj czwartek, 27 maja 2010, 13:23

PRzy wyższych prędkościach już tak tego nie czuć - jak będziesz jechał 150kmh to raczej na prostej, zdążysz w porę wyhamować :) Holowałem 2 auta z niedziałającym wspomaganiem (na wyłączonym silniku) i najgorzej jest tylko z parkingowymi manewrami i skrętami przy wolnej prędkości, sama jazda jest bezproblemowa. Ale do ASO tak czy inaczej jedź :)
Pozdr.
P.
hultaj
Weteran

Alternatywna marka: VW Tiguan, Opel Corsa D

Postprzez misiek01-88 środa, 18 sierpnia 2010, 07:54

Witajcie, odświeżając temat krótka historia o wspomaganiu.
Pewnego dnia włączyła się kontrolka EPS, zatrzymałem się zgasiłem/zapaliłem silnik, wszystko ok. Wizyta w ASO, powiedziano mi, że może być to wina zamontowanego radia CB, które może zakłócać jakiś czujnik. Postanowiłem wymontować CB. Jadąc autstratą A4 kolejny raz kontrolka EPS-> pas awaryjny->włączyć/wyłączyć silnik-> znowu ok. Wizyta w ASO, błąd skasowali i powiedzieli jeździć dalej. Kolejna sytuacja kiedy się wyłączyło ale tym razem już się nie włączyło. Wracałem ponad 200km bez, na trasie nie było źle, tylko na zakrętach więcej uwagi trzeba było poświęcić. Kolejna wizyta w ASO-> wymiana całej kolumny kierowniczej. Teraz co dziwne kierownica kręci jeszcze lżej.
Także uważajcie na drogach, miejmy nadzieję, że to pojedyncze przypadki, oczywiście czeskie :)

Pozdrowienia
i30 Obrazek corolla 1.4 86KM Obrazek
misiek01-88
Starszy Klubowicz

Alternatywna marka: Toyota Corolla

Postprzez blackfly środa, 18 sierpnia 2010, 09:12

podejrzewam ze kazdy to sprawdzil ale dla pewnosci napisze - EPS moze tez oznaczac malo plynu od wspomagania, mozliwe ze stojac na gorce system sie zapowierzyl. co do jazdy z predkoscia 150 to nie ma obawy poniewaz przy takiej predkosci nasze wspomaganie prawie nie dziala jesli dziala w ogole, nie wiem jak to sie nazywa w H ale w VW jest to servotronik i dziala na tej zasadzie ze na parkingu zwieksza wspomaganie a przy wiekszych predkosciach zmniejsza badz tez wylacza (tak jest np w audi s4).

jezeli sie komus cos takiego zdarzylo to radze jechac do serwisu i naciskach bo nowy magiel to jakies 4-5kpln:) a wiadomo jak ta nasza gwarancja w hultajach, ja juz sam nie wiem co ona obejmuje a czego nie...
blackfly
Swojak

Alternatywna marka: honda

Postprzez Pinokio środa, 18 sierpnia 2010, 09:20

blackfly napisał(a):podejrzewam ze kazdy to sprawdzil ale dla pewnosci napisze - EPS moze tez oznaczac malo plynu od wspomagania,...

:o Zapowietrzony ELEKTRYCZNY UKŁAD WSPOMAGANIA (Electric Power Steering)

blackfly napisał(a):...mozliwe ze stojac na gorce system sie zapowierzyl.

:o Hans Christian Andersen ma godnego następce.
Pinokio
Swojak

Alternatywna marka: FIAT, Neoplan

Postprzez blackfly środa, 18 sierpnia 2010, 09:44

myslalem ze jest elektryczno hydrauliczny:)
blackfly
Swojak

Postprzez prasco środa, 18 sierpnia 2010, 10:13

problem z zawieszającym się układem wspomagania ma również Mazda...no ale w przeciwieństwie do Hyundaia, który jak zwykle chowa głowę w piasek - jest to objęte akcją serwisową
i30 Comfort+ESP 1.6CRDI 90KM Steel Gray
prasco
Starszy Klubowicz

Silnik: nie i30...
Alternatywna marka: Ford Mustang V6 4000ccm

Postprzez Dexterkr środa, 18 sierpnia 2010, 10:44

prasco napisał(a):problem z zawieszającym się układem wspomagania ma również Mazda...no ale w przeciwieństwie do Hyundaia, który jak zwykle chowa głowę w piasek - jest to objęte akcją serwisową

ale mazda akcje przeprowadza tylko w stanach bo tam maja specjalna organizacje ktora za takie rzeczy sciga i karze. I zastanawaiaja sie dopiero czy w innych krajach tez przeprowadzac ta akcje. Znajomy z pracy ma mazde 3 z zawieszjacym sie wspomaganiem i od miesiaca regularnie gnebi serwis bezskutecznie bo jak jest w serwisie to dziala, a przestaje po dluzszej jezdzie.
I dodam ze w 2 letniej mazdzie ruda okupowala wewnetrzna czesc tylnych nadkoli, ale to mu zrobili na gwarancji bez akcji serwisowej pomimo ze duzo tych aut mialo ten problem.
Obrazek
Dexterkr
Weteran z dorobkiem

Alternatywna marka: Alfa Romeo 147 1.6TS120KM

Postprzez prasco środa, 18 sierpnia 2010, 10:48

Dexterkr napisał(a):ale mazda akcje przeprowadza tylko w stanach bo tam maja specjalna organizacje ktora za takie rzeczy sciga i karze. I zastanawaiaja sie dopiero czy w innych krajach tez przeprowadzac ta akcje.

Skoro jest akcja w stanach to zaraz będzie w UE bo się KE przyczepi albo jakiś inny urząd. W naszym przypadku chyba będzie trzeba sprawy załatwiać poprzez UOKiK skoro HMP uznaje, że ich produkt jest bezawaryjny a wszystkie problemy to tylko wymysły ich użytkowników
prasco
Starszy Klubowicz

Postprzez Dexterkr środa, 18 sierpnia 2010, 11:06

prasco napisał(a):
Dexterkr napisał(a):ale mazda akcje przeprowadza tylko w stanach bo tam maja specjalna organizacje ktora za takie rzeczy sciga i karze. I zastanawaiaja sie dopiero czy w innych krajach tez przeprowadzac ta akcje.

Skoro jest akcja w stanach to zaraz będzie w UE bo się KE przyczepi albo jakiś inny urząd. W naszym przypadku chyba będzie trzeba sprawy załatwiać poprzez UOKiK skoro HMP uznaje, że ich produkt jest bezawaryjny a wszystkie problemy to tylko wymysły ich użytkowników

Bardziej bym sie spodziewal, ze taka marka jak Mazda nie pozwoli sobie na zepsucie renomy niz KE im cos zrobi ale ewidentnie graja na czas i najgorsze jest to ze kumplowi konczy sie gwarancja za 2 miesiace:) Jesli nie bedzie akcji serwisowej to po gwarancji mu nie zrobia(a moze zrobia ale kumpel posrany i wk...iony). Moim zdaniem to nie jest podejscie calego koncernu tylko bardziej centrali regionalnej na dany kraj i w USA bardziej sie boja(moze po akcji z Toyota). W polsce to mi sie wydaje, ze kazde ASO robi problemy(albo prawie kazde). A co do UOKiK to to jest chyba w polsce najwlasciwsza instytucja i z tego co slyszalem dosc skuteczna. Moze ktos przetestuje i da znac na forum? Np z kolumna kierownicza? Bo to moim zdaniem jest kluczowy element dla bezpieczenstwa.
Obrazek
Dexterkr
Weteran z dorobkiem

Postprzez prasco środa, 18 sierpnia 2010, 12:28

Dexterkr napisał(a): ewidentnie graja na czas i najgorsze jest to ze kumplowi konczy sie gwarancja za 2 miesiace:) Jesli nie bedzie akcji serwisowej to po gwarancji mu nie zrobia(a moze zrobia ale kumpel posrany i wk...iony).

w przypadku akcji serwisowych fakt posiadania/braku gwarancji nie jest istotny - muszą to naprawić.

Jak będzie się coś działo i ASO będzie kręcić to sprawdzę działanie UOKiKu :lol: Swoją drogą ciekawi mnie, czy pismo do centrali Hyundaia daje takie sam efekt jak w przypadku pisma a właściwie skargi na olewanie klienta przez ASO (i wciskanie kitu, że wszystko jest cacy) w przypadku Nissana. Jedno pismo i sami z ASO przyjechali zabrać samochód do wymiany tego, co sprawiało problemy :) plus pismo z przeprosinami z centrali.
prasco
Starszy Klubowicz

Postprzez Dexterkr środa, 18 sierpnia 2010, 12:36

prasco napisał(a):
Dexterkr napisał(a): ewidentnie graja na czas i najgorsze jest to ze kumplowi konczy sie gwarancja za 2 miesiace:) Jesli nie bedzie akcji serwisowej to po gwarancji mu nie zrobia(a moze zrobia ale kumpel posrany i wk...iony).

w przypadku akcji serwisowych fakt posiadania/braku gwarancji nie jest istotny - muszą to naprawić.

Jak będzie się coś działo i ASO będzie kręcić to sprawdzę działanie UOKiKu :lol: Swoją drogą ciekawi mnie, czy pismo do centrali Hyundaia daje takie sam efekt jak w przypadku pisma a właściwie skargi na olewanie klienta przez ASO (i wciskanie kitu, że wszystko jest cacy) w przypadku Nissana. Jedno pismo i sami z ASO przyjechali zabrać samochód do wymiany tego, co sprawiało problemy :) plus pismo z przeprosinami z centrali.

No w przypadku akcji tak, a jak akcji nie bedzie?? To lipka zostanie z wadliwym wspomaganiem.

W Hyundaiu na 100% tak kolorowo nie bedzie. Jesli Ci wogole odpisza(w co watpie) to bedzie jeszcze mniej konkretne niz to co masz w ASO.
Obrazek
Dexterkr
Weteran z dorobkiem

Postprzez prasco środa, 18 sierpnia 2010, 13:32

swoją drogą, skoro Cee'd ma problemy z układem hamulcowym http://www.uokik.gov.pl/powiadomienia.php?news_id=2081 to zastanawia mnie, czy z racji 'bliźniaczego pokrewieństwa' i30 ten problem również dotyczy?
Co zaś do kolegi doodek66 - radzę udać się do ASO i niech naprawiają
prasco
Starszy Klubowicz

Postprzez sopel środa, 18 sierpnia 2010, 15:34

prasco napisał(a):swoją drogą, skoro Cee'd ma problemy z układem hamulcowym http://www.uokik.gov.pl/powiadomienia.php?news_id=2081 to zastanawia mnie, czy z racji 'bliźniaczego pokrewieństwa' i30 ten problem również dotyczy?

Ceedy produkowane na Słowacji, a z nimi nasz i30 ma niewiele wspólnego ;) pewnie wadliwa partia w samej fabryce.
Obrazek
sopel
Swojak

Postprzez blackfly czwartek, 19 sierpnia 2010, 10:00

Dexter powiedz koledze od tej mazdy ze ma zajechac do aso i zglosic problem oraz domagac sie potwierdzenia zgloszenia na pismie oraz wyjasnienia dlaczego teraz mu tego nie chca zrobic. Jezeli zepsuje mu sie to po gwarancji maja obowiazek naprawic poniewaz on zglosil jeszcze w trakcie, no i kolejna sprawa gdyby mu sie cos stalo przez to wadliwe wspomaganie np wylaczylo sie na skrzyzowaniu i nie wykrecil przez co spowodowal wypadek moze sie siadzic z mazda ze to ich wina bo nie chcieli mu naprawic wadliwego samochodu.
blackfly
Swojak

Postprzez Ron piątek, 20 sierpnia 2010, 09:49

a swoją drogą, to przejrzałem tą listę z linka do UOKiK. Różne marki wzywają na przestrzeni lat swoich klientów do serwisów, a Hyundai ani razu na 40 stronach listy. To dopiero jakość. Lepsza od Mercedesa, BMW i reszty? A może inna przyczyna?
Ron
Weteran

Postprzez Dexterkr piątek, 20 sierpnia 2010, 10:14

Ron napisał(a):a swoją drogą, to przejrzałem tą listę z linka do UOKiK. Różne marki wzywają na przestrzeni lat swoich klientów do serwisów, a Hyundai ani razu na 40 stronach listy. To dopiero jakość. Lepsza od Mercedesa, BMW i reszty? A może inna przyczyna?

Zauwaz, ze wszystkie akcje serwisowe sa spowodowane usterka "mogaca stwarzac zagrozenie dla bezpieczenstwa uzytkownikow" Moze w hyundaiu nie bylo takiej powaznej usterki stwarzajacej niebezpieczenstwo . Bo nie widze zeby ktos wzywal bo rdza albo cos stuka, a jakby tak bylo to mysle ze hyundai by sie tam czesto pojawial.

Ale cos jest o hyundaiu:) A dokladnie Zestawy do mocowania bagażników samochodowych Thule Rapid Fixpoint XT foot pack kit, ktory pasuje do naszych i30? Ma ktos??
http://www.uokik.gov.pl/powiadomienia.php?news_id=897
Obrazek
Dexterkr
Weteran z dorobkiem

Postprzez blackfly piątek, 20 sierpnia 2010, 13:12

czemu w pl ciagle jest przekonanie ze niemieckie auta sa takie super niezawodne i w ogole naj. To ze wiekszosc z nas sie wychowala na VW golfei 1-3gen wcale nie oznacza ze ne bylo lepszych samochodow, one zwyczajnie do nas nie docieraly, a w latach 90 byla mowa ze japonskie sa be bo czesci drogie. Ktos inny znowu kupil starego japonczyka z 500kkm przebiegu przekreconym na 80kkm i narzekal bo wszystko sie psulo.
blackfly
Swojak

Postprzez aspirek czwartek, 31 marca 2011, 12:03

i30CW - 10kkm.

Dzisiaj po raz pierwszy zakosztowałem niespodzianki z kontrolką EPS i wyłączeniem wspomagania w czasie jazdy - a szok był duży bo jechałem powoli.
Stało się to po przejechaniu 200m od włączenia silnika. Akurat na ostrym zakręcie - muszę przyznać, że się przestraszyłem.

Wyłączyłem silnik i włączyłem ponownie - jest ok, ale zadzwoniłem do ASO.

Zapisałem się na wizytę - Pan powiedział mi przez telefon, iż dzieje się tak w co 50-60 samochodzie i że zamontują coś tam ... a jak nie pomoże to będzie wymiana kolumny kierownicy. Mam tylko nadzieję, że kwestia "nie pomoże" mnie ominie.

jak to mówili w filmie z odpowiednim akcentem - "TOŻ TO SZOK ...."
aspirek
Starszy Klubowicz

Wersja: Czeska - po FaceLiftingu

Postprzez misiek01-88 czwartek, 31 marca 2011, 20:14

nie przejmuj się, wracałem 200km bez bo mi na trasie klękło, wcześniej się zdarzało tak jak u Ciebie, potem całkowicie poszło. Od razu na serwis i wymiana całej kolumny. Odpukać od jakiś 20tys. km wszystko OK. Pozdrawiam i bezpiecznej jazdy.
Ostatnio edytowano czwartek, 21 kwietnia 2011, 10:55 przez misiek01-88, łącznie edytowano 2 razy
misiek01-88
Starszy Klubowicz

Postprzez aspirek wtorek, 5 kwietnia 2011, 11:34

Dzisiaj autko pojechało do serwisu - miała być instalacja jakiegoś zestawu naprawczego ale ... po rozebraniu Panowie stwierdzili, że jednak musi być wymiana kolumny kierownicy. Autko ma być na jutro - sam jestem ciekaw czy pomoże no i na jak długo ....
aspirek
Starszy Klubowicz

Postprzez Pawlik wtorek, 5 kwietnia 2011, 14:19

Pomoże na pewno. Pytanie, co będzie jak skończy się gwarancja. Hyundai niestety ma w wykazie części zamiennych tylko całą kolumnę - za chyba 13 kpln +wymiana. Nawet jak padnie czujnik skrętu albo silnik elektryczny, to niestety wymieniają wszystko.A tak wystarczyłoby tylko kilka stówek.
i30 cw comfort
Pawlik
Weteran

Postprzez aspirek wtorek, 5 kwietnia 2011, 20:07

13 kpln za kolumnę kierowniczą ? Może 1,3 kpln ? No przecież niemożliwe chyba, żeby sama kolumna kosztowała 1/5 samochodu ? :-)
aspirek
Starszy Klubowicz

Postprzez blackfly wtorek, 5 kwietnia 2011, 20:28

tu glownie chodzi o magiel bo to on jest odpowiedzialny za wspomaganie ale dziwne ze 13k to chyba z cala kolumna i innymi pierdolami. ogolnie magiel w wiekszosci samochodow w ASO kosztuje okolo 5k.
blackfly
Swojak

Postprzez aspirek wtorek, 5 kwietnia 2011, 21:04

Wow - no to tym bardziej się dziwię, że zamiast coś z tym zrobić Hyundai ciągle wypuszcza auta z takim badziewiem i naraża się na takie koszta w ciągu 5-letniej gwarancji.
aspirek
Starszy Klubowicz

Postprzez blackfly wtorek, 5 kwietnia 2011, 21:13

hyundaia to wcale tak duzo nie kosztuje, tylko oni tyle za to kasuje, czemu? - bo to jeden z niewielu elementow calego samochodu ktory musi byc sprawny. sami sobie odpowiedzcie na pytanie kto naprawi niedzialajacy silniczek tylnej szyby jezeli sam jezdzi samochodem w 6 letnim samochodzie? kto naprawi regulacje ledzwiowa fotela jezeli pasuje mu aktualne ustawienie? albo kto naprawi zmieniarke cd w aucie jezeli czyta usb? prawie nikt a magiel? wiekszosc bo sie boi o siebie i swoich bliskich. zreszta tego nie ma zamiennikow tak jak tlumikow, amortyzatorow itp wiec brak konkurencji a musi byc sprawne.
blackfly
Swojak

Postprzez aspirek środa, 6 kwietnia 2011, 19:37

No to opiszę Wam moje dzisiejsze przygody.
Pojechałem odebrać autko po wymianie kolumny kierowniczej. Wyjechałem z warsztatu, wskoczyłem na dwupasmówkę i jazda ... ale po chwili - hm coś jest nie tak - chcę jechać prosto to muszę mieć lekko skręconą kierownicę.
Mówię, źle pewnie źle założyli kierownicę - to jazda do serwisu.

Tam Pan mechanik wziął na warsztat - rozebrał kierownicę i przełożył - wsiadłem i ... zobaczyłem że moja srebrna plastikowa nakładka na kierownicy jest cała porysowana do czarnego na dole, tak jakby ktoś podważał w celu ściągnięcia poduszki powietrznej. Zaraz alarm i całe szczęście powiedzieli, że wymienią i mieli w magazynie. Przejechałem się kawałek i wróciłem - jeszcze gorzej. No to znowu przekładka. Znowu jadę i ... jest teraz to samo ale w drugą stronę.

Pan mechanik chyba nie dowierzał więc przejechał się sam - wrócił i stwierdził, że rzeczywiście i musi podnieść samochód na podnośniku i podłączyć geometrię.

Jak rozumiem jako laik chyba przesunął lekko całą "przekładnię" ? nie wiem - sorki nie znam się. Generalnie trwało to łącznie 2 godziny, na koniec podłączenie do kompa i kalibracja.

Jest generalnie prawie ok.
Ogólnie mam wrażenie, że mimo wszystko kierownica jest lekko przekręcona w lewo oraz wspomaganie jakoś ma taki dziwny opór powodujący skok siły przy skręcaniu. Zobaczymy.
aspirek
Starszy Klubowicz

Postprzez Pawlik środa, 6 kwietnia 2011, 21:43

Objaw jest taki, jakby Ci coś lekko przytrzymywało kierownicę w czasie jazdy?
i30 cw comfort
Pawlik
Weteran

Postprzez aspirek czwartek, 7 kwietnia 2011, 06:00

dokładnie tak - muszę użyć dosyć dużej siły żeby wprowadzić kierownicę w skręt w obie strony, chociaż mam wrażenie że w prawo większej. Dziwnie się to zachowuje w porównaniu do tego co miałem oryginalnie. Na dodatek okazuje się, że kierownica nadal trochę przekręcona w lewą stronę - minimalnie ale mnie to strasznie denerwuje
aspirek
Starszy Klubowicz

Postprzez blackfly czwartek, 7 kwietnia 2011, 09:07

chyba nie ma nic bardziej denerwujacego niz krzywo ustawiona kierownica. ale tego NIGDY nie robi sie poprzel przekladke kierownicy na wielowpuscie. ewentualnie mozna to zrobic w dolnej czesci tam gdzie laczy sie kolumna z maglem ale to tylko mniej wiecej, reszte robi sie na zbieznosci . widac serwis sie zna na tym co robie, ehh slow mi na niektorych mechaniorow brakuje.
blackfly
Swojak

Postprzez Pawlik czwartek, 7 kwietnia 2011, 20:39

Na forum ceed-a był opisywany taki problem: http://forum.mojaceed.pl/viewtopic.php? ... icy#p97691. Podobno pomaga wymiana jakiegoś zwijacza i wgranie nowego softu. Mogli Ci też odwrotnie zainstalować czujnik skrętu przy tej wymianie. Poczytaj też inne informacje na ten temat. Pouczająca lektura. U mnie przez prawie 3 lata miałem dwa przypadki takiego zachowania. Ujawniało się to jednak przy prędkości ok 90 km/h i co ciekawe... w okolicach Częstochowy :D . Pomogło zgaszenie silnika i ponowny rozruch. Nie chce mi się teraz z tym jechać do aso i poczekam do przeglądu w lipcu, bo objaw jest sporadyczny. W Twoim przypadku może być jednak wina serwisu, bo jak opisujesz działają bardzo "profesjonalnie". Swoją drogą podaj ich namiary - oszczędzisz nerwów innym, a sam lepiej poszukaj innych fachowców bo Ci w końcu zniszczą auto. Nie wszystko przecież zauważysz. Ja osobiście dopiero w trzecim aso uznałem, że jest jako - tako.
i30 cw comfort
Pawlik
Weteran

Postprzez aspirek piątek, 8 kwietnia 2011, 06:14

Problem w tym, ze to ASO ma raczej dobrą opinię. Muszę przyznać, że każda wizyta dosyć sympatyczna - jeszcze chyba mają do mnie cierpliwość.

Byłem dzisiaj - znowu ustawianie kierownicy - jest lekko przekrzywiona w drugą stronę :-( W środę kolejna próba - oby ostatnia.
Dodatkowo przejechałem się kawałek testówką. Stwierdziłem, że co do siły pracy wspomagania chyba jest podobnie ale tam działa to płynnie - u mnie natomiast ciągle czuję pewien luz w którym kierownica kręci się leciutko - a dopiero potem normalny opór ze wspomagania.
Ostatnio edytowano niedziela, 18 marca 2012, 08:06 przez aspirek, łącznie edytowano 1 raz
aspirek
Starszy Klubowicz

Postprzez aspirek poniedziałek, 18 kwietnia 2011, 17:08

No tak - od tygodnia kierownica już prosto - za 4-tym razem się udało.
Ale mam do Was pytanie. Panowie od ponad 2 tygodni nie chcą mi wpisać w książkę serwisową numeru i dat zlecenia. Kazałem sobie tylko wpisać zatem przedmiot wymiany i przebieg, oraz pieczątkę ASO. Panowie twierdzą, że w systemie serwisowym HMP ciągle nie mają akceptacji tej wymiany.

Czy coś takiego Wam się zdarzyło ? czy to możliwe ? O co chodzi ?
aspirek
Starszy Klubowicz

Postprzez sopel poniedziałek, 18 kwietnia 2011, 17:18

Powiedz, żeby wpisali tylko co się stało i dali pieczątkę, numer zlecenia (czy co tam się wpisuje, uzupełnią później), u mnie tak zrobili.
Obrazek
sopel
Swojak

Postprzez aspirek poniedziałek, 30 maja 2011, 06:46

no powiedzmy, że się przyzwyczaiłem do działania po wymianie, chociaż są momenty w czasie jazdy, że kierownica ze mną "walczy". Ale ... może ten typ tak ma.

Tak z ciekawości zaglądnąłem pod spód - na silniczku od wspomagania jest naklejka DAEWOO !!! Czyżby zatem te kolumny robili w Korei ??? Szkoda, że nie popatrzyłem co było napisane na tej oryginalnej, która się zepsuła.
aspirek
Starszy Klubowicz

Postprzez misiek01-88 poniedziałek, 30 maja 2011, 07:58

aspirek napisał(a):no powiedzmy, że się przyzwyczaiłem do działania po wymianie, chociaż są momenty w czasie jazdy, że kierownica ze mną "walczy". Ale ... może ten typ tak ma.

A masz może założone szersze opony niż te standardowe 185? bo ja w toyocie mam szersze i na koleinach ciągnie kierownicą w prawo i lewo a na tych rozmiarach co w fabryce dawali jeździ normalnie (nie wiem czy to jest przyczyna, tylko się domyślam). W i30 po wymianie kolumny wszystko ok.
misiek01-88
Starszy Klubowicz

Postprzez blackfly poniedziałek, 30 maja 2011, 08:48

pewnie ze jest przyczyna szarpania kierownica na koleinach. waska sie latwo dopasuje do przechylu asfaltu a szeroka (zazwyczaj nizsza) ma duzo trudniej przez co ciagnie tam gdzie nie musi sie odksztalcac. dlatego jezdzimy albo na koleinach lub centralnie w nich choc to moze byc niebezpieczne dla podwozia.
blackfly
Swojak

Postprzez aspirek poniedziałek, 30 maja 2011, 08:55

Nie - u mnie opony standardowe.

To co mi czasami przeszkadza trudno opisać - ale to tak wygląda, że jadę gdzieś - zwykle wolno i czuje ewidentny opór kierownicy - raczej taki normalny, i nagle jakby kierownica wpadała w "strefę"; jakiegoś luzu - gdzie ten opór maleje - zaznaczam - bez zmiany prędkości, bez odkręcenia kierownicy ze skrętu. To samo w drugą stronę - jadę - czuję lekko kierownicę i nagle taki opór ....
aspirek
Starszy Klubowicz

Postprzez N.O. czwartek, 2 czerwca 2011, 06:15

Masakra ....jestem po wymianie całej kolumny kierownicy - własnie mija rok , a dzis rano po wyłączeniu silnika kierownica kręciła się tak jak na wspomie - leciutko. Było juz tak , ale przed wymianą. Ogólnie po wymianie jest gorzej niż przed. Ale to już opisywałem w innych tytułach na forum.
search.php?search_id=egosearch

03.06.2011
Byłem dzis rano w ASO - elektryk podłączył kompa i stwierdził że nie było żadnego błędu ale i tak jeszcze raz zrobił KALIBRACJĘ ...mam obserwować . Ogólnie coś wspominał o ( promienniku skrętu ) czy jakoś tak. Tu może być wada. Ale póki co - czekać. Przegląd za miesiąc!
N.O.
Klubowicz

Postprzez lukzak2298 niedziela, 12 czerwca 2011, 12:03

Mi w ASO przy zgłaszaniu stukania kolumny kierownicy oświadczyli że od kręcenia kierownicą bez włączonego silnika (czyli wspomagania również) traci się gwarancję i rzekomo taki zapis jest w gwarancji. I że to od tego mi stuka kolumna kierownicza że kręciłem... i że jak bym powiedział w innym ASO coś takiego to by mi nie wymienili kolumny, ale oni są łaskawi i łaskawie to naprawią...

A nie wolno tak kręcić dlatego że można coś urwać ;)
09-2009 200km ze średnią 4.3 :)
Wymieniono: listwę srebrną klapy bagażnika, odboje, kolumnę kierownicy
Wady: rdza na srebrnych znaczkach z tyłu auta, trzeszcząca klapa, dziwne wskazania zasięgu, bulgotanie w silniku, cofający się płyn w spryskiwaczach...
lukzak2298
Weteran

Postprzez N.O. niedziela, 12 czerwca 2011, 22:53

Hmmm....ja nie kręciłem i mi stukało. Po wymianie całej kolumny było 'ok' przez 2000 km i jest teraz tak jak poprzednio , czyli puka . Więcej pisałem w innych tematach. Teraz się zastanawiam nad samym wspomaganiem. Czy mi się tylko zdaje czy kierownica chodzi coraz ciężej.
N.O.
Klubowicz

Postprzez lukzak2298 poniedziałek, 13 czerwca 2011, 12:30

N.O. napisał(a):Hmmm....ja nie kręciłem i mi stukało. Po wymianie całej kolumny było 'ok' przez 2000 km i jest teraz tak jak poprzednio , czyli puka . Więcej pisałem w innych tematach. Teraz się zastanawiam nad samym wspomaganiem. Czy mi się tylko zdaje czy kierownica chodzi coraz ciężej.

Mi tez się wydaje że kierownica chodzi coraz ciężej :(

Dziwne że nie wszystkim pada kolumna. A jak komuś już padnie to nawet po wymianie się psuje....
09-2009 200km ze średnią 4.3 :)
Wymieniono: listwę srebrną klapy bagażnika, odboje, kolumnę kierownicy
Wady: rdza na srebrnych znaczkach z tyłu auta, trzeszcząca klapa, dziwne wskazania zasięgu, bulgotanie w silniku, cofający się płyn w spryskiwaczach...
lukzak2298
Weteran

Postprzez sumik poniedziałek, 13 czerwca 2011, 12:57

Koledzy z tego wniosek ze stalismy sie posiadaczami samochodu z wadliwym ukladem kierowniczym (bo to nie jeden lub dwa przypadki) a najgorsze jest to ze serwis nie potrafi tej usterki w nalezyty sposob usunac. Dziwi mie podejscie HMP jak oni chca wzmocnic wizerunek marki na naszym rynku cena auta to nie wszystko liczy sie takze traktowanie obecnego a moze i przyszlego klienta z takim podejsciem Hyundai daleko nie zajedzie :oops:
i 30 cw 1.6 comfort (126 KM) wersja czeska
sumik
Weteran z dorobkiem

Alternatywna marka: Fiat Panda, i 30 1.6 AT

Następna strona

Powrót do Awarie, usterki, serwisy