Hyundai i30 pali się kontrolka EPS wspomagania kierownicy

Hyundai i30 pali się kontrolka EPS wspomagania kierownicy

Postprzez stas008 wtorek, 9 października 2012, 11:34

Witam.
W moim samochodzie m-ki Hyundai i30 CW, typ 1,6 CRDi, 90 KM zapaliła się lampka kontrolna EPS - elektrycznego układu wspomagania kierownicy - oczywiscie przestało działać wspomaganie kierownicy. W servisie stwierdzono awarię modułu sterującego wspomaganiem. Wymieniono całą przekładnię wraz z kolumną (ponoć nie wymienia się samego modułu), można wymienić samą przekładnię bez kolumny (service miał akurat komplet). Naprawa trwała szybko jak na polskie realia, bez umawiania z tzw. "biegu" niecałe dwa dni. Całe szczęście, że mam jeszcze gwarancję (auto z listopada 2009 roku), gdyż koszt naprawy wyceniono na kilka tysięcy złotych.
stas008
Nowalijka

Silnik: 1.6 CRDi 90KM
Wersja: Czeska

google adsense
Google

Re: Hyundai i30 pali się kontrolka EPS wspomagania kierownicy

Postprzez Dexterkr wtorek, 9 października 2012, 18:59

No to jakis inz z Hyundaia za to beknie. Zpsulo sie o miesiac albo dwa za wczesnie. Powinno bylo w grudniu zeby klient nie myslal o szukaniu warsztatu, ktory mu to zrobi tanio tylko placil Hyundaiowi frycowe:)
Obrazek
Dexterkr
Weteran z dorobkiem

Silnik: 1.6 126KM
Alternatywna marka: Alfa Romeo 147 1.6TS120KM

Postprzez niedziu środa, 17 października 2012, 20:36

Dziś koleżance z pracy zabrała laweta i30 na serwis, ta sama usterka, święcące się EPS.
Wjeżdżałem na lawetę to trzeba było użyć siły by skręcić. A ona mówiła że z taką kierownicą do pracy przyjechała. szacun...

Auto odwiezione do serwisu w Jaworznie. I już na początku niemiła sytuacja, gdyż poinformowano że usterkę zbadają dopiero w piątek... To co będą przez jutrzejszy dzień robili, no i dzisiejszy, dodam że samochód zabrano przed 9 rano....

No nic, czekam na wieści od koleżanki co dowie się od serwisu...

Aktualizacja....

Panowie z serwisu stwierdzili uszkodzenie kolumny kierowniczej i zalecili jej wymianę.
Trzy lata samochód skończył w sierpniu zatem gwarancja tego elementu już nie obejmuje.
Koszt naprawy w ASO wycenili na około 6tys.

I co teraz?

Dobra temat chyba się rozwiązał. Tłumaczenie Hundai Warszawa w sprawie naprawy pogwarancyjnej , "Czesi nas nie lubią dlatego odmówili pogwarancyjnej naprawy."
Tłumaczenie moim zdaniem śmieszne, gwarancja opłynęła 1,5 miesiąca temu i wiadomo mi że czasem takie usterki po upływie gwarancji były naprawiane przez serwisy za free.
Mam pytanie do Was, czy nie znacie jakiegoś speca od elektryki tego wspomagania?
Co prawda w serwisie stwierdzono układ kierowniczy jest całością kolumna plus wspomaganie i wymiana tylko w całości, a gdy rozmowa była już poza serwisem to nagle da się wymienić samą elektrykę wspomagania...
Znacie kogoś kto zajmuje się takimi sprawami, skąd potrzebne części? najlepiej południe Polski...
Było...PUNTO II 1.2 8V 2000 SX 5D ARANCIO CALIPSO VR.
Jest... Hyundai i30FL (2010) 1.4 16V CVVT 109KM
Obrazek
niedziu
Weteran

Silnik: 1.4 109KM
Wersja: Czeska - po FaceLiftingu

Postprzez tsebek środa, 24 kwietnia 2013, 22:42

kolega, jak sie skonczylo? ja mam ten sam porblem jestem po gwarancji a nie mam ochotyplacic 5-6k.
bede wdzieczny za informacje
tsebek
Nowalijka

Silnik: 1.6 CRDi 115KM
Wersja: Koreańska

Postprzez ParadoxalShadow czwartek, 25 kwietnia 2013, 16:32

Mam do Was pytanie w zwiazku z tą usterką - ile na wspomaganie jest gwarancji? W autach 5+5+5 obowiązuje 5 lat gwarancji, czy wspomaganie jest traktowane inaczej, jak elektryka i są tylko 3?

[Edit] Spojrzałem w ks. gwarancyjną i widzę, że nie ma w niej ograniczenia gwarancji na elektykę/elektronikę z wyjątkiem radia. Zatem 5 lat obowiązuje. Nie było pytania.

Powodzenia w rozwiązaniu problemu.
ParadoxalShadow
Weteran

Postprzez Tomcio niedziela, 5 maja 2013, 15:16

WItam. Niestety również mnie dotknął powyższy problem. Mam i30 Comfort z 2010, w którym zapaliła się lapka EPS ale wspomaganie nie wysiadło. Auto jeździ poprawnie. W serwisie skasowali 4 błędy wykazane przez komputer, dwa dotyczyły czujnika skrętu, jeden czujnika obrotowego i jeden silnika. Skalibrowali układ - zapłaciłem 120 zł. Kazali obserwować, wspomnieli o 6 tysiącach za ewentualną wymianę całego układu. Więcej nic nie wiedzieli. Auto jest 3 miesiące po gwarancji. Było dobrze przez jakiś czas lecz po kilkunastu dniach lampka EPS znowu zapaliła się. Wspomaganie nadal działa poprawnie a lampka albo świeci się albo miga. Zauważyłem, że w obu przypadkach włączenie lampki EPS nastąpiło po kilkugodzinnym postoju na słońcu. Może to przypadek a może coś znaczy. Jeżdżę jak sprawnym autem i nie dam 6 tysięcy, bo może to tylko głupstwo nie wymagające wymiany całości układu.
Przyłączam się do prośby o informację jak skończył się temat "Niedziu" oraz jeśli ktoś ma namiary na elektryków znających się na rzeczy w Gdańsku to będę wdzięczny. Pozdrawiam.
Tomcio
Nowalijka

Silnik: 1.6 120KM

Postprzez amargro wtorek, 14 maja 2013, 09:57

Z tego co mi w ASO powiedzieli w związku z moją naprawą gwarancyjną kolumny dot. usterki o innym charakterze:
viewtopic.php?f=4&t=53&p=33182#p33182
to w ramach gwarancji praktykowana jest wymiana całej kolumny - gdy blokuje się kolumna/są błędy w module elektronicznym wspomagania, ale zapewne zanim HMP zgodzi się na koszt ok. 7000zł to najpierw próbują kasować błędy.
i30 HB 1.6 Swiss Plus Edition, Continental Silver
amargro
Starszy Klubowicz

Postprzez amargro środa, 15 maja 2013, 10:23

Tomcio napisał(a):zapaliła się lapka EPS
Skalibrowali układ - zapłaciłem 120 zł.
Było dobrze przez jakiś czas lecz po kilkunastu dniach lampka EPS znowu zapaliła się.

O ile już tej procedury Ci w ASO nie robili to zobacz bo może poniższy biuletyn będzie pomocny - dotyczy przede wszystkim upgrad'u centralki EPS kiedy pojawiają się w niej błędy C1259 i C1260, a także dodatkowo kalibracji dla błędu C1261, co prawda dotyczy Elantry 2.0, ale ostatnio jak przeglądam sporo biuletynów to często są one analogiczne do i30, w końcu to bliźniacze auta:
http://www.myhyundaiforums.com/09-01-008.pdf

Kalibrację EPS APS (Electric Power Steering, Absolute Steering Position) np. po odłączeniu akumulatora (czyli zapalona jest wtedy lampka kontroli trakcji ESP - nie mylić z EPS) można zrobic na 2 sposoby (choć zalecają pierwszy):
1. za pomocą GDS (komputera-urządzenia serwisowego)
2. przez kierowcę - przy pracującym silniku: obrócić najpierw kierownicą o 360° w jedną stronę, powrócić do pozycji wyjściowej, następnie obrócić o 360° w stronę przeciwną i znów powrócić do wyjściowej, wyłączyć silnik. Po ponownym uruchomieniu silnika kontrolka zgaśnie i kalibracja jest ukończona.
amargro
Starszy Klubowicz

Postprzez marcin poniedziałek, 20 maja 2013, 11:13

Cześć,
bylem moim I30 1.4 comfort na przeglądzie po 60 tys km i poinformowano mnie, ze na diagnostyce komputerowej wyskoczył błąd EPS i że może to być zapowiedź tego, że wspomaganie pewnego dnia moze po prostu ... przestać działać. Auto ma 5.5 roku wiec nie jest juz na gwarancji a koszt naprawy calego ukladu wycenili lekką ręką na 7.5k ... Do tej pory nie świeciła się jeszcze kontrolka EPS na tablicy rozdzielczej. Jako środek zaradczy wgrali w serwisie nowe oprogramowanie ale nie sadze, żeby to w czyms pomoglo... Co o tym sądzicie?
marcin
Nowalijka

Postprzez parmenides niedziela, 26 maja 2013, 15:01

Ja wczoraj to jest 25.05.2013 roku dowiedziałem się, że niebawem padnie mi EPS i zapomnę co to jest wspomaganie kierownicy. Samochód zakupiłem 01.01.2010 roku i mam pięcioletnią gwarancję. Jednak w ASO utrzymują, że elektronika (a jest nim rzekomo ten moduł elektroniczny w kolumnie kierowniczej) nie podlega już gwarancji. Czy aby nie chce mnie ktoś naciągnąć na koszty i próbuje mi wmówić głupoty, aby ze mnie zedrzeć 7500 zł.? Proszę o pomoc każdego kto mógłby mi pomóc udzielając udzielając odpowiedzi co mogę w tej sytuacji zrobić.
Pozdrawiam i z góry dziękuję.
parmenides
Nowalijka

Postprzez amargro niedziela, 26 maja 2013, 18:55

Twoj opis nie wskazuje, zeby auto po facelifting'u, a o ile wiem to one maja na calosc gwarancje 5-cio letnia. Przed liftingiem gwarancja jest 3 letnia na calosc i kolejne 2 lata na zespol napedowy. Swoja droga to ciekawostka jak 1 stycznia, czyli w dzien wolny kupiles auto.
Oddzielna kwestia to ograniczenie do 1 roku gwarancji na czesc elementow ukladu kierowniczego - zobacz co jest dokladnie napisane, ja nie mam teraz gwarancji pod reka, ale i tak nie sadze, zeby wylaczenie obejmowalo wspomaganie.
amargro
Starszy Klubowicz

Postprzez parmenides niedziela, 26 maja 2013, 21:54

Przepraszam oczywiście wkradł się błąd - samochód zakupiłem 11 stycznia a nie pierwszego. Niestety oni twierdzą, że gwarancja nie obejmuje tego elementu, bo to układ elektroniczny a nie mechaniczny. Nadmieniam, że samochód ma przejechane 18000 km (tak tylko tyle) w lutym 2013 roku miałem przegląd gwarancyjny a w maju problemy z EPS. Chyba uderzę do Hyundai Motor Polska może tam uzyskam pomoc, bo sam już nie wiem co robić. Mi to wygląda na wadę fabryczną a im na coś całkiem normalnego, co się zdarza.
parmenides
Nowalijka

Postprzez leszekja poniedziałek, 27 maja 2013, 10:21

O ile dobrze pamiętam, jedyną elektroniką wyłączoną z gwarancji jest radio.Gdyby przyjąć logikę ASO, to awaria sterownika silnika lub klimatyzacji też nie podlega naprawie gwarancyjnej.Problem polega na tym,że nikt nie ma ochoty płacić 7,5 tys. za naprawę w prawie nowym aucie.HMP musi opracować tańszą metodę usunięcia tej usterki,bo jeśli tak dalej pójdzie, to nikt drugi raz Hyundaia nie kupi.Mimo wszystko wydaje mi się,że Twoje ASO jest głupie lub (i) nieuczciwe.
leszekja
Młody Klubowicz

Postprzez marcin poniedziałek, 27 maja 2013, 13:48

@parmenides: w jakim ASO byles? Masz jakieś objawy (np pali się kontrolka EPS na tablicy) czy tylko zostałeś poinformowany o "tajemniczym błędzie". Jak poprosiłem o wydruk z diagnostyki komputerowej to dostałem go z wgranym nowym oprogramowaniem, w którym żadnego błędu już nie ma ...

Jak byś się zdecydował pisać do Hyundai Polska to chętnie się dołączę.

Pozdrawiam,
Marcin
marcin
Nowalijka

Postprzez ParadoxalShadow poniedziałek, 27 maja 2013, 15:03

W odpowiedzi na PW kolegi Parmenides:

Witam.

Jeśli chodzi o gwarancję to przede wszystkim trzeba sprawdzić jaki wariant obowiązuje w przypadku Twojego auta? Gwarancja 3 letnia czy 5 letnia?

Jeżeli 5 letnia, to powinni usunąć awarię jeśli się zdarzy w ramach gwarancji, bo w książce gwarancyjnej nic nie pisze na temat wyłączenia tej części czyli wspomagania lub kolumny kierowniczej spod gwarancji.

Jeżeli 3 letnia, a auto zakupione w styczniu 2010 to niestety gwarancja minęła.

Kiedy wyskoczył po raz pierwszy błąd EPS (kontrolka) - jeszcze w czasie obowiązywania gwarancji, czy już po? To też może być ważne, bo jeśli w czasie ob. gwarancji i masz na to papier (zgłoszenie serwisowe) to dobry serwis może coś wskórać u importera czyli HMP. Może nie pokrycie całości ew. kosztów ale choćby jakiejś ich części.

Jeśli jednak było to już po upłynięciu gwarancji, a nastąpi awaria to niestety ale pozostanie jej usunięcie we własnym zakresie. Jednak ja w tym wypadku od razu zrezygnowałbym z naprawiania jej w ASO ze względu na koszty, a poszukał jakiegoś speca i może udałoby się naprawić wspomaganie np. za połowę ceny z ASO. A może wystarczy wymienić jakiś czip lub układ scalony? Może problem będzie dotyczył tylko układu przeniesienia wspomagania - pasków, wałków lub czegokolwiek innego co w nim siedzi?

Parmenides:

jaką masz gwarancję:

a) 3 letnią
b) rozszerzoną 3+2 lata na układ napędowy
c) 5 letnią

W przypadku a - kicha; w przypadku b 5 lat masz tylko na układ przeniesienia napędu.

W przypadku c - 5 lat również na elektronikę.

Wg mojej wiedzy - i 30 wypordukowane do 2010 r. włącznie = wariant a lub b (3 lata lub 3+2 lata na układ napędowy).

i30 wypordukowane 2011 i wzwyż = 5 lat gwarancji (program serwisowy 5+5+5) z wyłączeniem kilku rzeczy ale na pewno nie elektroniki (z wyjątkiem radia).

Serwis zatem nie mija się raczej z prawdą co do gwarancji. Ale nie panikuj - nie wierz od razu serwisowi, że czeka Cię wydanie 7,5 tys u nich.

Pzdr.
ParadoxalShadow
Weteran

Postprzez ParadoxalShadow poniedziałek, 27 maja 2013, 15:13

Panowie, podsumujmy:

- problemy z EPS dotyczą póki co modeli 2010, 2009 i starszych.

- usterka pojawia się dziwnie szybko po zakończeniu gwarancji

- jest Was już kilku z tą samą sytuacją

- nie macie ochoty wydawać 6-7k w serwisie

Proponuję Wam się dogadać i poruszyć sprawę w pierwszej kolejności przez Rzecznika Praw Konsumentów, a jednocześnie zgłosić się do Turbo Kamery.

Wg mnie usterka pojawia się dziwnie szybko po zakończeniu gwarancji, co budzi podejrzenia, że może być "planowana". Połączcie siły i sprawcie, żeby HMP w końcu zaczął się interesować Klientami i problemami jakie mają z ich produktami.
ParadoxalShadow
Weteran

Postprzez parmenides poniedziałek, 27 maja 2013, 21:19

To jest myśl. Można też w razie większej draki wystosować pozew zbiorowy to diametralnie zwiększa nasze szanse. Fajnie byłoby jakby ktoś z gremium starszych użytkowników forum pomógł nam się zorganizować. Jakie jest podejście do klientów HMP to przekonałem się dzisiaj dzwoniąc tam od 8 rano do 18 - bez efektu!!!! :evil:
parmenides
Nowalijka

Postprzez parmenides czwartek, 30 maja 2013, 16:03

Szanowni Państwo właśnie rozpocząłem negocjacje z HMP w sprawie EPS. Czy mogę liczyć na Wasze wsparcie w tej kwestii, gdy zażądają, by przedstawić im jaka jest skala tego problemu? Pamiętam taką akcję w Hyundaiach Accentach z 2000 r., gdy wysiadały przepływomierze. Ja oczywiście też byłem jednym z tych szczęśliwców jak i teraz :) . Po wspólnej akcji doszło do porozumienia w ramach, którego partycypowali oni w kosztach (rząd 70%) związanych z usunięciem tych usterek. Pozdrawiam i oczekuję na jakieś propozycje i pomysły.
parmenides
Nowalijka

Postprzez ParadoxalShadow czwartek, 30 maja 2013, 20:15

Na czym będą polegały te negocjacje? Informuj na bieżąco.
ParadoxalShadow
Weteran

Postprzez parmenides sobota, 1 czerwca 2013, 13:34

OK. wczoraj tj. 31.05.2013 r. wysłałem pismo do HMP - idę w kierunku ewidentnej wady fabrycznej pojazdu. Zadziwiająco dużo usterek pojawia się w modelach i30 z rocznika 2009 - 2010. Najpierw odpadające elementy amortyzatorów i ich podklejanie teraz problemy z EPS - jakaś farsa. Pamiętacie słynne przepływomierze w Hyundaiach Accentach z 2000 r. ? Też próbowano ludziom wmówić, że to nie wina Hyundaia i co się okazało? Pod wpływem presji i nacisków ze strony klientów uznawano na masową skalę roszczenia klientów i HMP partycypował w kosztach w 80% nawet wtedy, gdy pojazd już nie był w ogóle objęty gwarancją. Dlatego pytam czy mogę liczyć na Waszą pomoc, bo jeśli zostanę sam to mogę nic nie wskórać.
parmenides
Nowalijka

Postprzez leszekja sobota, 1 czerwca 2013, 14:21

Farsą nie jest sama awaria,ale koszt jej usunięcia.Usterki zdarzają w każdej marce - ot,choćby wadliwe silniki 2.0 d4d w Toyotach.Różnica jest taka,że tam wymieniano je za darmo, nawet po upływie gwarancji (pod warunkiem serwisowania auta w ASO). Proponowany przez ASO sposób naprawy jest dla klienta kompletnie niekorzystny i świadczy jedynie o braku kompetencji mechaników. Kluczową kwestią jest ustalenie przyczyny awarii, przecież nie zepsuł się cały moduł wspomagania, a jedynie jakiś jego element (czujnik,silniczek, część mechaniczna itd.). Może znajdzie się choć jeden mądry w HMP, który potrafi to ustalić.
leszekja
Młody Klubowicz

Postprzez bdan sobota, 1 czerwca 2013, 19:06

Koledzy, na marginesie usterki EPS, w sobotę w Hyundaiu w servisie KIA wymieniałem chłodnice klimatyzacji. Ponieważ zrobili to za połowę kwoty niż w servisie hyundaia.
Pracownika serwisu KIA zapytałem o awarię ESP w Ceed, on stwierdził, że takie usterki nie występują. Powiedział też, że w 70% da się naprawić i nie trzeba wymieniać całego zespołu. Może spróbujcie z ciekawości udać się do serwisu KIA.

Pozdrawiam
Bogdan
bdan
Klubowicz

Silnik: 1.6 122KM

Postprzez Alexx poniedziałek, 10 czerwca 2013, 14:59

Tutaj "serwisprzekladni.com" podaję namiary na firmę która zajmuje się czymś takim.

Rozmawiałem z nimi telefoniczne, naprawiali już i30.

Jeżeli ktoś z nimi przećwiczy temat, proszę o podzielenie sie uwagami.
Alexx
Nowalijka

Postprzez parmenides sobota, 24 sierpnia 2013, 15:11

Chciałem poinformować wszystkich zainteresowanych, którzy mają problem z EPS, że jestem już po wymianie tego elementu i to na koszt Hyundaia. Najlepsze jest to, że cały koszt pokrywają Czesi, gdzie samochód w 2009 roku był wyprodukowany. Okres gwarancyjny już minął, ale oni uznali, że pokryją wszystkie koszta związane z zakupem i wymianą kolumny kierowniczej. Cała sprawa odbywała się za pośrednictwem HMP. To dowód na to, że jeśli ma się odpowiednie argumenty i sprawę porusza się na najwyższym szczeblu to można osiągnąć swój cel czego jestem żywym przykładem.
Pozdrawiam.
parmenides
Nowalijka

Postprzez ParadoxalShadow niedziela, 25 sierpnia 2013, 09:32

Świetne wieści, gratulacje.

Na pewno wiele osób takie info ucieszy.

Czy mógłbyś raz jeszcze opisać, jak wyglądała Twoja droga do tak pozytywnego załatwienia sprawy?

Pzdr.
ParadoxalShadow
Weteran

Postprzez niedziu czwartek, 12 września 2013, 15:51

No to gratulacje, bo moja znajoma musiała zabulić za kolumnę ok 2000 i to używkę, załatwiane w ASO, dziwna to była akcja, ale samochód działa...jeździ...
Co lepsze, również dzwoniła i wysyłała pisma do HMP, co nie przyniosło żadnego rezultatu.... Cała sprawa miała miejsce dokładnie rok temu w wakacje.
Było...PUNTO II 1.2 8V 2000 SX 5D ARANCIO CALIPSO VR.
Jest... Hyundai i30FL (2010) 1.4 16V CVVT 109KM
Obrazek
niedziu
Weteran

Postprzez Krzysztof798 środa, 14 maja 2014, 21:44

Mam taką usterkę, że prawie codziennie podczas jazdy włącza mi się kontrolka EPS i wspomaganie przestaje działać. Muszę się zatrzymać, po zgaszeniu i uruchomieniu silnika wspomaganie działa do następnej zwiechy kolejnego dnia. Przebieg 110 tys km. Co mam z tym zrobić. Jak zajadę do serwisu, to powiedzą, że wszystko jest ok bo akurat przy nich będzie działać.
1,6 CRDi; 90 KM; classic plus; listopad 2009; stone black 9F.
Krzysztof798
Starszy Klubowicz

Postprzez amargro czwartek, 15 maja 2014, 09:21

Powinny się chyba zapisać kody błędów w centralce modułu wspomagania, więc ASO powinno móc je odczytać.
amargro
Starszy Klubowicz

Postprzez ParadoxalShadow czwartek, 15 maja 2014, 15:01

Krzysztof798 napisał(a):Mam taką usterkę, że prawie codziennie podczas jazdy włącza mi się kontrolka EPS i wspomaganie przestaje działać. Muszę się zatrzymać, po zgaszeniu i uruchomieniu silnika wspomaganie działa do następnej zwiechy kolejnego dnia. Przebieg 110 tys km. Co mam z tym zrobić. Jak zajadę do serwisu, to powiedzą, że wszystko jest ok bo akurat przy nich będzie działać.

Jeśli wspomaganie działa po ponownym uruchomieniu silnika, to być może wystarczy kalibracja EPS. Można ją chyba nawet wykonać samemu ale trzeba poszukać instrukcji w internecie.
ParadoxalShadow
Weteran

Postprzez Krzysztof798 sobota, 31 maja 2014, 18:57

W końcu wspomaganie się całkiem wyłączyło. Byłem w serwisie. Po podłączeniu do komputera i wykasowaniu 5 zarejestrowanych błędów zaczęło działać. W serwisie nie potrafili stwierdzić co jest źle. Kazali jeszcze trochę pojeździć. Ale po dwóch dniach znowu wspomaganie się wyłącza i po zgaszeniu i włączeniu silnika przez jakiś czas działa. Tylko, że w sposób nieprzewidywalny, nawet co 10 min. jazdy.
Już nie wiem co robić dalej.
Ostatnio edytowano niedziela, 29 czerwca 2014, 12:01 przez Krzysztof798, łącznie edytowano 1 raz
Krzysztof798
Starszy Klubowicz

Postprzez ParadoxalShadow niedziela, 1 czerwca 2014, 20:36

Na gwarancji? To natychmiast do wymiany cała kolumna ze wspomaganiem. Jeśli nie, szukaj używki.
ParadoxalShadow
Weteran

Postprzez Krzysztof798 czwartek, 7 sierpnia 2014, 22:15

To wspomaganie zleciłem do naprawy (nie w ASO). Oczywiście gwarancja już dawno minęła. Mechanik mówił, że tę elektronikę naprawia jeden serwis w Gdyni. No niestety dwukrotnie wysyłano do nich do naprawy i kontrolka błędu EPS się świeciła po zamontowaniu. W końcu mechanik kupił jakiś ten mechanizm wspomagania i teraz już parę tygodni chodzi. Mam nadzieję, że wada się nie pojawi znowu.
Krzysztof798
Starszy Klubowicz

Postprzez Tomcio poniedziałek, 8 września 2014, 07:59

Borykam się z tym samym problemem od 1,5 roku. Przez jakiś czas byłem przekonany, że powodem wyłączania się układu wspomagania jest akumulator, który po czterech latach użytkowania nie odpalił (któregoś poranka) silnika. Po doładowaniu problem z EPS zniknął na kilka miesięcy. Teraz powrócił, a mnie znowu wydawało się, że lampka EPS zapala się, a wspomaganie wyłącza po każym "przysiadzie" napiecia. Teraz jednak nawet po doładowaniu akumulatora do pełna wspomaganie raz działa raz nie działa a lampka EPS świeci się lub miga. Prawdziwy koszmar i dziadostwo.
Tomcio
Nowalijka

Silnik: 1.6 120KM

Powrót do Awarie, usterki, serwisy